Ingatlan bérbeadásának adózása 2015. évben
A magánszemély ingatlan bérbeadásából származó jövedelme önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül (Szja 16.§ (1) bek.) és így az összevont adóalap részeként adózik.
A belföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége összes bevételére kiterjed (teljes körű adókötelezettség). A külföldi illetőségű magánszemély adókötelezettsége kizárólag a jövedelemszerzés helye alapján belföldről származó, vagy egyébként nemzetközi szerződés, viszonosság alapján Magyarországon adóztatható bevételére terjed ki (korlátozott adókötezettség).
Adóalap megállapítása:
Az önálló tevékenységből származó bevételből a jövedelmet tevékenységenként külön-külön kell megállapítani. Ingatlan bérbeadásából származó bevétellel szemben a jövedelem megállapításához elszámolható:
- az Szja tv-ben meghatározott kivételekkel, legfeljebb az adott tevékenység bevételének mértékéig az e tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen felmerült és igazolt, elismert költség (tételes költségelszámolás), igazolás nélkül elismert költség, valamint
- az önálló tevékenység bevételének 10 százaléka (10 % költséghányad).
Lakás bérbeadása esetén a bérbeadó magánszemély a bérbeadásból származó bevételéből levonhatja a más településen általa bérbevett lakás ugyanazon évben igazoltan megfizetett bérleti díját, feltéve, hogy a bérbeadás, illetve a bérbevétel időtartama a 90 napot meghaladja és a bérbevett lakással összefüggésben a magánszemély más tevékenységéből származó bevételével szemben költséget nem számol el, vagy az igazoltan megfizetett bérleti díjat számára még részben sem térítették meg.
Fő szabályként adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adózó folytathat. Az adóköteles tevékenységet folytatni kívánó adózó adószám megállapítása végett köteles az állami adóhatóságnál bejelentkezni.
Az előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alóli kivételeket a jogalkotó az Art. 20-21.§-ában szabályozza, e szerint:
2010. augusztus 16. napjától kezdődően a magánszemély adózó mentesülhet az adószám megszerzéséhez előírt bejelentési kötelezettség teljesítése alól, ha a következő feltételek együttesen teljesülnek:
- nem egyéni vállalkozó (sem az ingatlan bérbeadási tevékenysége vonatkozásában, sem más tevékenységére tekintettel),
- tevékenysége kizárólag – az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 86. §-a szerinti – adómentes ingatlan (ingatlanrész) bérbeadás (haszonbérbeadás),
- az ingatlan bérbeadásra vonatkozóan az adóalany az általános forgalmi adót érintően nem él az adókötelessé tétel választásának jogával,
- nem létesít kereskedelmi kapcsolatot az Európai Közösség más tagállamában illetőséggel bíró adóalannyal. (Kereskedelmi kapcsolat e tekintetben: a termékbeszerzés és értékesítés valamint a szolgáltatásnyújtás és -igénybevétel.)
Amennyiben azonban az adóalany úgy döntene, hogy számlatömböt kíván használni, annak beszerzéséhez már adószámmal kell rendelkeznie8, emiatt viszont be kell jelentkeznie.
Adó mértéke:
Ingatlan bérbeaadásából származó jövedelem után az adó mértéke az adóalap 16 százaléka.
Ingatlan bérbeadásából származó egymillió forintot meghaladó jövedelem esetében a teljes jövedelem után a magánszemély 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást köteles fizetni.
Az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem után biztosítási kötelezettséggel járó jogviszony hiányában nincs járulékfizetési kötelezettség és szociális hozzájárulási adónak sem alapja az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem, ezért az e tevékenységből származó jövedelemmel összefüggésben 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás terheli a magánszemélyt.
A közösségi rendelet hatálya alá tartozó, másik tagállamban biztosított személy jövedelme után nem kell egészségügyi hozzájárulást fizetni.